9 Ağustos 2012
Model:
Haber
Comments: 0

CHP Maltepe İlçe teşkilat binasında, 3 İstanbul milletvekilinin de katıldığı Gülsuyu mahallesindeki olayların konuşulduğu toplantının akabinde , odadaki sandalyenin altından dinleme elde etmek olduğu düşünülen bir cihaz çıktı. CUMHURIYET HALK PARTISI İstanbul milletvekilleri Müslim Solgun , Celal Dinçer ve Mahmut Tanal, Maltepe İlçe Teşkilat binasında, Gülsuyu ve Gülensu mahallelerindeki uyuşturucu madde çetelerinin durumunu konuşmak ve ilçedeki emniyet zaafiyetini değerlendirmek amaçlı bir toplantı düzenledi. Toplantı akabinde vatandaş ve muhtarlarla görüşmeler gerçekleştirdiler.

Görüşmeler devamı ederken ilçe teşkilatından, bir sandalyenin altında böcek bulunduğuna dair telefon aldılar. Bunun üzerine, emniyet mensuplarını bilgilendiren milletvekilleri, aletin ne olduğunun anlaşılması amaçlı başvuruda bulundu. Başvuruya şuan amaçlı dönüş yapılmazken, toplantıda bulunan Tanal, içeride neler konuştuklarını ve dinleme cihazının niçin yerleştirilmiş olabileceğini açıkladı .

‘Fail çete veya emniyet olabilir’
“Bu dinleme cihazlarını ya basına kapalı gerçekleştirdiğimiz toplantıya dair verileri merak edip öğrenmek veya bizim bu faaliyet yöntemimizi öğrenip uyuşturucu madde çetesinin de kendisine tedbirler almasına göre projeler geliştirmek isteyenler koymuş olabilirler. Bu bundan sonra çeteler midir, onların uzantıları mıdır, emniyet midir, onu bilemem” diyen Tanal, Gülensu ve Gülsuyu mahallelerinde yaptıkları görüşmelerin sonucu olarak son derece hayret verici bilgilere eriştiklerini ifade etti .
Tanal, bugüne civarında uyuşturucu madde çetesinin çökertilememesini emniyetin buradaki zaafiyetine bağladı. Bölgedeki MOBESE kameralarının sağlıklı çalışmadığını ve bu sebeple delil olmayınca yakalananların da özgür kaldığını söyleyen Tanal şunları anlattı:
“Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinin 40 bin nüfusu var. 40 bin nüfusun yer aldığı bir yerde karakol yok. Geceleri oraya emniyet giremiyor, sokaklar uyuşturucu madde çetesinin elinde… Uyuşturucu Madde çetesi oradaki MOBESE kameralarını da yok etmiş..”

‘Bilinçli güvenlik zafiyeti’
Bölgede bilinçli olarak bir güvenlik zaafiyeti yaratıldığını destekleyen Tanal, vatandaşlarla yaptıkları görüşmeler sonucu olarak bunun nedeninin kentsel dönüşüm olduğunu düşündüklerini ifade etti .

Bir önceki yazımız olan İnternetten ucuz telefon alanlara IMEI tuzağı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

casus