9 Ağustos 2012
Model:
Haber
Comments: 0

Dünyanın en prestijli gazetelerinden Guardian, İngiliz hükümetinin gazeteye baskın yaparak Edward Snowden’ın verdiği Amerikan istihbaratına ait mahrem belgeleri yok ettiğini bilgisini verdi . Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) haklar dışı yollarla dünyanın 4 bir yanındaki insanları ve diplomatik temsilcilikleri dinlediğini ortaya çıkaran Guardian gazetesi uğradığı baskıları bilgisini verdi . İngiltere’de yayımlanan sol eğilimli gazetenin Genel Yayım Yönetmeni Alan Rusbridger, CIA çalışanı Snowden’ın sızdırdığı belgelerin depolandığı PC disklerinin İngiliz hükümetinin meşgul baskısı ve dava tehdidi üzerine parçalandığını Guardian’da dün yayımlanan yazısıyla kamuoyuna bildirdi .

‘Yeterince eğlendiniz’
Snowden’ın belgeleri paylaştığı Guardian muhabiri Glenn Greenwald’ın sevgilisi David Miranda’nın Londra’da Heathrow havaalanında dokuz saat boyunca sorgulanmasının sonrasında Guardian’ın detaylı bilgi yapması dikkat çekti.
Rusbridger, AMERIKA ve İngiltere’nin dinleme programları ile ilgili yayına devamı edeceklerini vurgulayıp uğradıkları baskının arka planını açıkladı . Rusbridger’in yazısına yönelik kendisine yaklaşık bir ay bir önce bir telefon geldi. ‘Doğrudan başbakanı temsil ettiğini’ argüman eden bir İngiliz devlet yetkilisi “Yeterince eğlendiniz. Şuanda elinizdekileri talep ediyoruz ” dedi.
Belgeleri vermediği takdirde hukuki yollara başvurulmakla tehdit edilen Guardian ve devlet aralarında pek birçok görüşme gerçekleşti. İstihbarat kurumu GHCQ’den Guardian’ın binasına gelen 2 ‘güvenlik uzmanının’ gözleri önünde Snowden’ın verdiği belgeleri içerir bilgisayarların hard diskleri un küçük oluncaya civarında parçalandı.
Rusbridger ‘gazeteciliğin öldüğü gün’ olarak nitelediği parçalama olayını ve Miranda’nın sorgulanmasını İngiltere’de basın özgürlüğünün tehdit altında olduğuna kanıt olarak gösterdi.
GHCQ detaylı bilgi yapmayı reddederken Başbakanlık konunun ‘operasyonel bir mesele’ olması sebebiyle yorum yapmayacağını bildirdi .

Basın özgürlüğüne saldırı
Basın özgürlüğü grubu Index on Censorship’in (Basın Özgürlüğü Endeksi) yöneticilerinden Kirsty Hughes “Kamuyu ilgilendiren bir haberde kaynakları yok etmek basın özgürlüğüne saldırıdır” yorumunu yaptı. Brezilya’da hayatını sürdüren Greenwald, Geçen haftalarda Snowden’ın sağladığı 20 bine yakın belgenin kendisinde olduğunu açıklamıştı.

Kaya gazı protestosunda vekile tutuklama
İngiltere’de bir aya yakın zamandır çevreciler ve hükümeti karşı karşıya getiren taş gazı arama çalışmaları dün ülkenin 4 bir yanındaki gösterilerle protesto edildi. Ondan çok yerde yapılan gösterilerde yaklaşık 400 zabıta vazife yaptı. Balcome köyünde taş gazı emisyon alanına giden yolu kapayan göstericilere ise polisin müdahalesi çelik oldu. İngiliz parlamentosunda Yeşiller’i temsil eden bir milletvekili Caroline Lucas’la beraber 35 birey tutuklandı . Lucas, Başbakan David Cameron’ı eleştirerek hükümetin yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına mevduat yapması gerektiğini ortaya koydu .

Bir önceki yazımız olan İnternetten ucuz telefon alanlara IMEI tuzağı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

casus