9 Ağustos 2013
Model:
Haber
Comments: 0

Şike davasıyla ilgilenen tebliğnamede, ‘basit hata şüphesi dahi dinleme amaçlı yeterlidir. Şiddetli şüpheden kasıt, Kolay hata şüphesidir’ denildiYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın şike davasına ilişkili olarak tebliğnamesinden, Türkiye genelindeki dava ve soruşturmaları etkileyebilecek tartışmalı yorumlar çıktı. Tebliğnamede, sanıkların telefon dinleme kayıtları haricinde delil bulunmadığı, Hüküm Muhakemesi Kanunu’na göre dinleme tedbirine bitiş metot olarak başvurulabileceği ve bir başına kayıtların delil olamayacağı itirazlarına,  ” Kolay hata şüphesi dahi dinleme amaçlı yeterlidir. Şiddetli şüpheden kasıt, Kolay hata şüphesidir” yanıtı verildi. Savcılığın, yaşamını yitirmesine rağmen kayıtlardan düşmediği önceki Fenerbahçe Yöneticisi Serkan Acar’ın tebliğnamesi de dün ailesine gönderildi.
Tebliğnamede, Fenerbahçe’nin 4 maçta, Beşiktaş’ın Türkiye Kupası finalinde şike yaptığı, futbolcu ve kulüplerle uzlaşma yaptıkları kaydedildi. Şike suçunun işlenmesi amaçlı uzlaşma yapılmasının yeterli olduğu belirtilirdi. Tebliğnamede, Yıldırım’ın usulsüz dinleme iddialarıyla ilgilenen olarak da bunlar kaydedildi:

‘Delil toplama imkânı kısıtlı’
“Dünyada ve ülkemizde yepyeni hata tipleri ve örgütlü suçlardaki büyük yükseliş bilinmektedir. Örgütlü hata faillerinin mahiyeti itibarıyla mahrem ve örgütlü bir biçimde çalıştıkları tartışmasızdır. Örgütlü suçlarda gizlilik esas olduğu amaçlı delil toplama imkanının birçok kısıtlı olduğu gözardı edilmemelidir. Doktrinde ve uygulamada onay edildiği üzere; iletişimin denetlenmesi kararının verilebilmesi amaçlı aranan  ” hata işlendiğine ilişkili olarak şiddetli şüpheden” kastın, sanık ile ilgilenen  ” birçok Kolay ” bir hata şüphesinin varlığıdır. Ancak hata işlendiğine ilişkili olarak “belirtilerin şiddetli ” olması gereklidir. Buradaki hedef , keyfiliği önlemek, somut olgulara dayanan şiddetli belirtilerin varlığını öngörmek, ancak birey ile ilgilenen şüphenin şuan amaçlı yoğunlaşmamış olması halinde da iletişimin denetlenmesi kararının verilmesini sağlamaktır. Yani soruşturmaya konu suçun işlendiğine ilişkili olarak belirtilerin şiddetli olması, ancak soruşturmaya konu suça karışan şüpheliye göre belirtilerin Kolay olması iletişimin denetlenmesi kararı verilmesi amaçlı yeterlidir. “

Bir önceki yazımız olan İnternetten ucuz telefon alanlara IMEI tuzağı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

casus