22 Mayıs 2013
Model:
Haber
Comments: 0

Amerika Türe Bakanı, Associated Press (AP) bilgi ajansına ve çalışanlarına ait ofis ve çökertme telefon görüşmelerinin gizlice kaydedilmesi ve dinlenmesini savundu.

Eric Holder,  ” millî güvenliği ilgilendiren güvenilir bir sızıntıyla ilgilenen “bir denetim çerçevesinde bu kararın alındığını ifade etti .

Amerika Türe Bakanlığı, Mayıs 2012′de Associated Press bilgi ajansında çıkan bir haberdeki bilgi kaynaklarını hatırlamak amacıyla cezai denetim başlatmıştı. Kimliği açıklanmayan kaynaklara dayandırılan bilgi ,Merkezi İstihbarat Dairesi’nin (CIA) el Ayaklık’nin bombalı tecavüz girişiminin önlediği bir operasyondan söz ediyordu.

AP ajansı, millî güvenlik hassasiyetinin geçtiği yolunda Amerikalı hükümetinden güvence alıncaya kadar haberi beklettiğini savunuyor. AP ek olarak ,o periyot Beyaz Saray’ın da el Ayaklık saldırısının önlendiğini duyurmaya hazırlandığına dikkati çekiyor.

Adalet Bakanlığı, geçen sene Nisan-Mayıs ayları aralarında AP muhabirleri ve editörlerinin telefonlarını belirtti ve dinledi. Türe Bakanı Eric Holder, bu uygulamayla doğrudan kendisinin ilgilenmediğini, sızıntıyla ilgilenen olarak kendisi Federal Denetim Bürosu (FBI) tarafından sorgulandığı amacıyla , araştırmanın başına yardımcısını atadığını bilgisini verdi .Bununla beraber Holder, sızıntını Amerikalı halkını tehlikeye attığını argüman etti.

AP bilgi ajansı yetkilileri, telefon dinlemelerinin sadece bu özel operasyonla değil, ilgisi olmayan bütün bilinmeyen bilgi kaynaklarını da deşifre ettiğini savunuyor.

AP başkanı Gary Pruitt’e bir name yazan, araştırmanın başındaki Türe Bakanımız Yardımcısı James Cole, incelemeye alınan belgelerin ve görüşmelerin sayısının ve zaman sürecinin kısıtlı olduğu, soruşturmayla bağlantısı olmayan telefon görüşmelerinin içerikleriyle ilgilenmediklerini ifade etti .Cole, bu kayıtların öbür soruşturmalarda kullanılmayacağını da ifade etti .

Bununla beraber AP Başkanı Pruitt, telefon görüşmelerinin kendilerine evvelce bilgi verilmeden, gizlice dinlendiğini savunuyor.

Olayı değerlendiren Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Başkanımız Barack Obama’nın gazetecilerin araştırmacı haberleri özgürce takip haklarına yardımcı olmakla beraber , ” bilinmeyen verilerin sızmasını önleme” gereksinimi gördüğünü de belirtti .

Amerikan Gazete Editörleri Birliği, AP’nin telefon görüşmelerinin kaydedilmesi ve dinlenmesini “çirkin ve ürkütücü” bulduğunu bildirdi. Gazetecileri Koruma Komitesi de bu uygulamanın Amerikalı medyası ve medyanın hassas konuları izlemesi üstünde kaygı donör bir etki yaratacağını savundu.

Basın özgürlüğü Amerikalı Anayasası’nın güvencesi altında bulunuyor .

casus